Einstein “Bir fikir ilk başta saçma gelmiyorsa ondan ümit yok demektir.” demişti. Peki, nasıl fark yaratacağız şimdi? İş hayatında başarılı ile başarısızı; iyi ya da kötüyü ayıran şeyler var elbette. Oysa dünya satış üzerine kuruluyken satış mesleği neden bu kadar kötü bir şey olarak algılanıyor olabilir. Ya da saçma da olsa neler bizi başarıya götürecektir?

Müşterileriniz satıcıların tamamını penguen gibi görür. Bir pengueni nasıl tanımlarsınız? Siyah beyaz, küçük sürüler halinde yaşayan soğuk iklim hayvanı olarak; peki birbirinden nasıl ayırt edebiliriz onları? Hepsi aynı gözüküyor; hepsi beyaz gömlekli, takım elbiseli, çıkar peşinde koşan soğuk iklim canlısıdır. Siz bir satış personeli olarak onlardan farklı olmak için neler yaptınız?

Kurumsal şirketlerde başlayan deneyimsiz satış temsilcileri vardır. Bunların da firmalarından beklentileri şirket bana yatırım yapsın, kıyafet alsın, çanta versin. Peki, siz penguen mi olmak istiyorsunuz? İmajınız, kıyafetiniz, duruşunuz, bilginiz bunların hepsi fark yaratmalıydı.